Blog

Askere Giden İşçinin Ne Gibi Hakları Vardır?

Askerlik her Türk vatandaşının yaşı gelmesi halinde yapması gereken vatani görevidir. Bu görevden kaçmak ya da yapmamak söz konusu olmadığından dolayı askere gidecek olan bir gencin elde etmiş olduğu bir takım hakları da vardır. Eğer bu kişi bir işte çalışıyorsa bu durumda aşağıda bahsettiğimiz haklara sahip olacaktır.

Askere giden bir işçi eğer halen çalışıyorsa bu durumda askerden döndükten sonra da aynı işyerinde çalışma hakkına sahip olacaktır. Bir diğer hakkı ise askere gitmesinden dolayı istifa etmesi gerekiyorsa kıdem tazminatı varsa işçilik haklarını talep etme hakkına sahip olacaktır.

Askere Giden Çalışana Kıdem Tazminatı Verilir mi?

Askere giden işçinin kıdem tazminatı hakkı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Buna göre askere giden bir işçi kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Yani işçi işten ayrılırken o zaman kadar hak etmiş olduğu kıdemini alabilir. Ancak burada şöyle bir durum söz konusu olacaktır, işçinin aynı işyerinde en az 1 yıl boyunca çalışıyor olması gerekir.

Askere Gidecek Olan İşçinin Alacağı Kıdem Tazminatı Miktarı

Askere gidecek olan işçinin alacağı kıdem tazminatı miktarı da yine çalışma süresine göre değişiklik gösterir. Bu kıdem tazminatının hesaplaması yaparken normal bir hesaplama şeklinde yapılması gerekir. Yani askere gidiyor olmak herhangi bir şekilde farklı hesaplama ayrıcalığı tanımaz. Bu durumda işçinin almış olduğu en son brüt maaşı ve geçmişe dönük olan yıllık hizmet süresi ile çarpılır ve ne kadar alması gerektiği belirlenmiş olur. Bunu şu şekilde bir formülle açıklayabiliriz. Örneğin işçi işten çıkmadan en son brüt maaşı 10 bin ise çalıştığı yıl 10 sene ise alacağı para 10.000×10 : 100 bin TL olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnegöl Avukat

Askere Giderken İstifa Süreci Nasıl Olur?

Askere giden işçinin hakları arasında istifa ve fesih hakkı bulunur. Buna göre askerlik için kıdem tazminatı almak isteyen işçi öncelikli olarak durumunu kanıtlaması gerekir. Durumunu kanıtlamak için fesih bildiriminin ekine kurumdan alacağı askerlik sevk belgesi” ni eklemesi gerekir. Askerlik sevk belgesi ve fesih belgesi işverene yazılı olarak verilmesi gerekir. Kısacası askere gideceği için istifasını sunarken mutlaka bunu yazılı bir dilekçeyle söylemek zorundadır.

Eğer istifasını bu şekilde yapmak istemiyorsa notere giderek ya da ihtarname çekerek de yapabilir. Bu daha sağlıklı bir yoldur. Çekilecek olan ihtarname ekine sebebi de belirtmesi ve belgesini sunması gerekir.

İlginizi Çekebilir: İnegöl İş Avukatı

Askere Giderken Verilecek Dilekçe Örneği

Askere giderken işten ayrılmak için istifa edecek olan işçi bu durumu belgelemeli ve neden işten ayrılmak istediğini söylemesi gerekir. Bu söylem dilekçe ile yazılmalıdır. Dilekçenin örneği ise aşağıdaki gibi olmalıdır.

………………………..’NE

 

…./…../…. Tarihi itibariyle, askerlik vazifemi yerine getirmek amacıyla işten ayrılıyorum. Askerlik şubesi tarafından verilen askerlik görev evrakımın (Askere Sevk Belgesi) bir sureti ektedir.

1474 sayılı İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. Maddesi gereğince tarafıma kıdem tazminatımın ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödenmesi gereken diğer tüm haklarımın ödenmesini talep ediyorum.

Bu durumu saygılarımla bilginize sunar, gereğinin yapılmasını arz ederim. …./…./….

 

Ad-Soyad

İmza

 

Yukarıda dilekçe örneği yer almaktadır. Bu dilekçe elektronik ortamda doldurularak ıslak imza haline getirilebildiği gibi elle yazılarak da verilebilir. Bunu yapmış olmak yasal çerçevede hak kazanmış olmak anlamına gelecektir.

İnegöl avukat hakkındaki sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir