Blog

Boşanma Sonrasında Çiftlerin Psikolojik Durumları Nasıldır?

Boşanmayla mücadele eden erkekler ve kadınlar, bu deneyimin psikolojik yan etkilerinden kısa vadede etkilenir, ancak kadınların zihinsel, duygusal, fiziksel ve ekonomik olarak erkeklerden daha fazla etkilenme olasılığı yüksektir. Her türlü boşanma için kötü ve yıkıcı diyemeyiz.  Bu nedenle aslında boşanmaların çiftler üzerindeki psikolojik etkilerinin çok yönlü olduğunu söyleyebiliriz.

İnegöl avukat olarak aşağıda bu etkileri birkaç başlık altında değerlendirmeye çalıştık

Beklentiler

Bazı boşanmalar genellikle yıkıcı bir deneyim olarak kabul edilir. Nedeni ise hayatı alt üst etmesinden kaynaklıdır. Özellikle boşanmanın içerisinde çocuk ya da çocuklar varsa bu günlük yaşam rutinlerinin sil baştan düzenlenmesine neden olacaktır.  Evlilikten beklenti ömür boyu birlikte yaşamı sürdürmektir, ancak boşanma hayalleri ortadan kaldırdığı için duygusal olarak kadında daha ağır etki oluşturabilir.

Kaygı

Kaygı, sinirlilik ile aynı şey değildir. Örneğin bir iş sunumu yaparken konuşmak için kalktığınızda kendinizi gergin hissedebilirsiniz, ancak bu gerginliğin nedeni bellidir ve bunun farkında olursunuz. Dolayısıyla bu çok uzun sürmez. Kaygı ise belirsiz bilinmeyenlere yanıt olarak ortaya çıkar. Yani artık gelecek hayal ettiğinden çok daha belirsiz bir hal almaya başlayacaktır. Bu da boşanma esnasında çiftleri daha fazla yorar.

Depresyon

Kadınlar genellikle travmaya erkeklerden daha içgüdüsel olarak tepki verirler, ancak her iki taraf da evliliklerinin kaybıyla kendilerini kötü hissedecektir. Boşanma sürecinde ve sonrasında depresyon yaygın tepki olarak ortaya çıkar. Yapılan araştırmalara göre kadınların, boşandıktan üç yıl sonra depresif dönemler geçirme olasılığı daha yüksektir.

Korku

Boşanma sırasında ortaya çıkan duygulardan birisi de korkudur. Aslında boşanma konusunda kararlılık söz konusuysa burada her iki çiftinde yapması gereken şey şudur:  Halihazırda üstesinden geldiğiniz şeyler için kendinize güvenin ve bunların ileride daha büyük, daha korkutucu sorunların üstesinden gelmek için attığınız pratik adımlar olduğunun farkına varın. Midenizdeki o düğümü veya paniğe işaret eden hızlı nefes almayı her hissettiğinizde, korkunun bilinmeyenlere bir tepki olduğunu ve öfkenin nedeni olabileceğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir: İnegöl Boşanma Avukatı

Öfke

Boşanma çekişmeli olarak başlar ve uzun sürerse eşler arasında öfke bir tepki olarak ortaya çıkar.  Unutmamak gerekiyor ki o seni çocuklarını incittiği için onu incitmek istiyorsun. çoğu insan tekrar incinmekten veya çocuklarının başka bir duygusal travma geçirmesinden korkar.  Öfkenizin korkularınızdan kaynaklandığını kabul edin ve bu korkuları yenmek için çalışın.

Üzüntü

Bir ilişkinin bitmesine üzülmek sağlıklı ve normal bir durumdur. Üzüntü hissetmek ve üstesinden gelmek için kendinize zaman vermelisiniz. Evliliğiniz çok kusurlu olsa bile, ona zaman ve duygu ayırdınız üzülmeniz çok normaldir.

Boşanmak üzere olan veya yakın zamanda boşanmış kişiler, genellikle günlük konuları planlarken daha az seçeneğe sahip olurlar. Mesela çocukları kim alacak? Okul masrafları nasıl karşılanacak? Ya da yeniden evlenmek istersem gibi sayılabilir.

Boşanma Sonucunda Ortaya Çıkan İhtimaller

Boşanmış erkek ve kadınların %20’si, yeni zorluklara yanıt olarak yeni yetenekler geliştirmeye başlar.

Boşanmış erkek ve kadınların yaklaşık yüzde 10’u yeni bir evliliğe ihtiyaç duymuyor ve tek başına yaşamına devam ediyor.

Bazıları amaçsızca depresyon ve alkol bağımlılığına giriyor.

Boşanma davaları ile ilgili daha fazla bilgi için https://atakancelik.av.tr/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir