Blog

İnegöl Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Avukatı

Evlilikte aldatma, boşanma gerekçesidir. Evlilik devam ettiği sürece eşlerden herhangi biri bir başkasıyla cinsel birliktelik yaşarsa bu durum aldatma olarak kabul edilir. Yani evli kişinin eşinden başkasıyla öpüşmesi, dokunması ya da sarılması aldatma olarak kabul edilmez. Böyle bir durumda açılması gereken dava haysiyetsiz hayat sürme şeklindedir. İnegöl avukat olarak evlilikte yaşanan aldatma boşanmasıyla ilgili gerekli danışmanlığı sağlayabiliriz.

Aldatma davası açabilmek için zinanın yapıldığını ispat etmek gerekir. Zina boşanmalarda özel bir neden olarak kabul edilir.

Boşanmada gerekçeler iki türlüdür. Bunlardan birincisi özel nedenler diğeri ise genel nedenler. Zina nedeniyle boşanma davaları özel nedene girer bunun içinde kişinin durumu ispat etmesi gereklidir. Zina ispat edilirse boşanma ilk celsede gerçekleşmektedir.

Aldatma Davasında Boşanma Süresi Ne Kadardır?

Aldatma nedeniyle boşanma davası açıldığında aldatılan eşin durumu öğrenmesi sonrasında 6 ay içinde mutlaka davayı açması gerekir. Aldatmada boşanma davasının açılma süresi en geç 5 yıl olarak kabul edilmiştir. 5 yılın sonunda aldatılan eş eğer boşanma davasını açmazsa bu durumda talebi kabul edilmeyecektir.

Zinayı Affetme

Boşanma davasında eşlerin dava hakkını ortadan kaldırması için zinayı affetmesi yeterli olacaktır. Mesela eş aldatıldığını kanıtlamış ve boşanma davasını açmışsa eğer isterse bu davadan vazgeçebilir. Bunu sözlü ya da yazılı olarak yapması yeterli olacaktır.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılmalıdır?

Aldatma nedeniyle boşanma davası açabilmek için İnegöl Avukat ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Ancak boşanma davasında avukat tutmak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Avukat tutmanızı gerektirecek olan neden ise hukuki olarak hak kaybına uğramamanızdır. Boşanma davası yalnızca evliliğin sonlandırılması değil evliliğin sonlandırılmasından sonra alacaklarınızı da eksiksiz olarak almanızı sağlayacaktır. Örneğin çocuğun velayatinin kimde olacağı, nafaka ve mal paylaşımı gibi gerekçeler çok önemlidir.

Aldatma nedeniyle boşanma davası isteğe bağlı olarak şiddetli geçimsizlik şeklinde de açılabilir, ancak her iki davanın da aile mahkemesine ispat edilerek açılması gerekir. Aldatma eğer ispat edilemez ve sözde kalırsa bu durumda sonuç hakimin kararına bağlı olacaktır. Dolayısıyla İnegöl avukat bu noktada sözlü savunmayı en iyi şekilde yaparak hakimin kararını etkileyecektir.

İlginizi Çekebilir: İnegöl Boşanma Avukatı

Aldatma Boşanma Davasında Gizlilik Nasıl Olur?

Boşanma davalarında hakların korunabilmesi ve sağlıklı bir şekilde davanın ilerleyebilmesi önemlidir. Bu nedenle boşanma davalarında gizliliğe önem verilmektedir. Gizlilik kararı yalnızca duruşmaları kapsar. Yani boşanma da tarafların dava dosyasını istemesi ya da bir kopyasının alınmasını gizlilik kapsamı içinde sayılmaz.

Aldatmanın İspatlanması ve Delillerin Toplanması

Aldatmanın varlığının bilinmesi ancak ispat edilmesi de çok önemlidir. İnegöl avukat davanın ispatında aşağıdaki araçları kullanabilmektedir.

  • Şahitler,
  • Telefon konuşmaları,
  • Sosyal medya içerikleri,
  • Otel ve uçak kayıtları,
  • Fotoğraflar ve videolar,
  • Kredi kartı ve banka kayıtları,

Aldatma gerekçesiyle açılan davalarda mahkemenin her türlü delili isteme takdiri vardır. Yani aile mahkemelerinde kesin delil aranmaz. Aldatma nedeniyle boşanma davalarında hakim taraflardan yemin etmesini de istemez. Çünkü yemin eden eşin yalan söyleme ihtimali göz önünde bulundurulur. Elde edilen deliller dava süreci açısından çok önemlidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir