Blog

İnegöl Boşanma Avukatı

İnegöl’de Boşanma Avukatı

Boşanma davasının nasıl açılacağı, evliliklerini sonlandırmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. En çok merak edilen hukuki konular arasında yer alan boşanma davası hukuki süreci, artan boşanma davaları neticesinde daha fazla merak edilir hale gelmiştir. İnegöl’de boşanma avukatı alanında verdiğimiz hizmetle diğer tüm hukuki süreçlerde olduğu gibi bu alanda da kişilerin aklını karıştıran bazı konular bulunmaktadır.

‘Boşanma davası nasıl açılır?’ ya da ‘boşanma davası açılırken nelere dikkat edilmesi gerekir?’ gibi sorular, süreç hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin merak ettikleri konular arasında yer alır. Boşanma davası talebinde bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken ilk önemli nokta, dava dilekçesinin özenli bir şekilde hazırlanmasıdır. Dava dilekçesi yazılırken, kanunda yazılı olarak bulunan tüm hukuki süreçlere dikkat edilmesi gerekir.

Dilekçe yazımına başlamadan önce, dilekçenin hangi yer mahkemesine yazıldığı, henüz giriş aşamasında belirtilmelidir. Sonrasında davacı ve davalı olan tarafların; isim, soy isim, TC kimlik numarası ve adres gibi bilgileri dava dilekçesinde yer almalıdır. Sonrasında, davanın hangi dava türünü içerdiği de net bir şekilde belirtilmelidir. Açıklamalar kısmına ise boşanma davası açılma sebepleri açık bir şekilde yazılmalıdır. Boşanma davasında, yaşanan durumların kronolojik bir sırayla anlatılması, dava sürecini hızlandıracaktır. Dilekçe içeriğinde hak kaybı olmaması adına elde olan tüm deliller eksiksiz şekilde dilekçeye yazılmalıdır. Sonuç ve talep kısmında da tüm talepler eksiksiz şekilde belirtilmelidir.

Dava dilekçesi ve delilleri, kimlik fotokopisiyle birlikte ilgili mahkemeye teslim edilmelidir.

Boşanma Davasında Görevli Mahkemenin Rolü

Boşanma davasında başvuruda bulunulacak yetkili mahkeme, şu niteliklere sahiptir:

 • Tarafların son 6 ay içinde ikamet ettikleri adreslerinde bulunan aile mahkemeleri
 • Davacının ikametinde bulunan aile mahkemesi
 • Davalının ikametinde bulunan aile mahkemesi

Bu üç yer mahkemesinden birinde dava açılabilmektedir. Boşanma davalarında ana yetkili mahkeme, aile mahkemesidir. Aile mahkemesinin bulunmadığı ikamet yerlerinde, görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir. Örnek vermek gerekirse, Bursa’da ikamet eden taraflı, Bursa aile mahkemesi üzerinden boşanma davası talebinde bulunabilir. Davalar, merkez adliyede görülmektedir. Konu ile ilgili daha net bilgi almak isterseniz İnegöl’de boşanma avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Dava Dilekçesinde Gerekçe Gösterme

Boşanma dava dilekçesi hazırlanırken, mutlaka bir avukattan yardım alınması gerekir. Bu şekilde daha profesyonel bir dava dilekçesi hazırlanabilir. Bununla birlikte, boşanma davalarında, taraflarda ispat yükü, iddiaları ortaya atan kişiye aittir. Dava dilekçesinde yer alan tüm olayların, iddiaları ortaya atan kişi tarafından ispat edilmesi zorunludur. Dava dilekçesinin içeriğinde, bu iddiaların neler olduğu, ayrıntılı bir şekilde açıklanmalıdır.

Bahsi geçen iddiaların gerçek olup olmadığı, davanın seyrini değiştirir. Bu açıdan ispat edilmesi, zorunludur. İspatlar, hukuka aykırı olmayan tüm deliller kullanılarak yapılabilmektedir. Bununla birlikte, boşanma sebeplerini ispat edemeyen tarafın boşanma davası reddedilir.

Tarafların anlaşmalı olarak boşanma talep ettikleri durumda, hakim kimin kusurlu olduğuna ya da boşanma sebeplerine bakmaz. İnegöl’de boşanma avukatı dava dilekçesi ile ilgili profesyonel destek alabileceğiniz yerleri kapsar.

Boşanma Davasının Süresi

Boşanma davası, anlaşmalı şekilde açılırsa, boşanma tek celsede gerçekleşir. Anlaşmalı boşanma davası, kısa sürede sonuca bağlanır. Şu durumlara bağlı olarak, davanın süresi 1 ile 3 ay arasında uzayabilir:

 • Davanın açılması,
 • Duruşma gününün verilmesi,
 • Gerekçeli kararın yazılı bir şekilde tarafların her ikisine de tebliğ edilmesi,
 • Mahkemenin genel anlamdaki yoğunluğu davanın süresini belirler.

Çekişmeli boşanma davası, daha uzun süren davalardır. Anlaşmalı boşanma davalarında olduğu gibi tek celsede sona ermesi mümkün değildir. Çekişmeli boşanma davaları incelendiğinde, ön inceleme durumları dikkate alınarak 4 ile 5 ay arasında süren bir zamanda gerçekleşir. Bu aşamada davacı ve davalıların dilekçe verme süreleri de dikkate alınır. Çekişmeli boşanma davalarında; dilekçe aşamaları, delil ya da tanık sunulması, ön inceleme duruşmaları ve delillerin toplanması ve son olarak tanıkların dinlenmesi gibi işlemler, oldukça uzun sürmektedir. Ayrıca bu dava türünde istinaf ve temyiz aşamaları da dikkate alınmalıdır.

2021 Yılı Boşanma Davası Açma Ücreti

Boşanma davası sürecinde, tüm giderleri boşanma davası açan taraf karşılar. Bu giderler içinde, harç ve diğer giderler yer alır. Dava açılırken, harç ve giderlerin eksiksiz şekilde yatırılması gerekir. Eksik harcın tamamlanmadığı takdirde, davanın açılmamış olduğuna karar verilerek geçersiz sayılır. Bu tür davalar, kendiliğinden düşer.

Dava masraflarıyla ilgili en net bilgi için İnegöl’de boşanma avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Davalarında Nafaka

Taraflar boşanma davasıyla birlikte, nafaka talep etme hakkına sahip olur. Tarafların dava sürecinde talep edebilecekleri nafaka türleri şunlardır:

 • Tedbir nafakası
 • İştirak nafakası
 • Yoksulluk nafakası

TMK 169. Maddesi gereğince, özellikle eş ve çocukların barınması, geçinmesi ve ortak malların korunması ile ilgili durumlarda geçici önlemler alınır. Bu hüküm gereği, tedbir nafakasıyla ilgili tüm hususlar, hakim tarafından belirlenir.

İnegöl’de boşanma avukatı aracılığıyla konu ile ilgili daha net bilgileri alabilirsiniz.

İnegöl Boşanma Avukatı” Hakkında Yorumlar

 1. İrfan Bozbay dedi ki:

  Çok güzel bir yazı elinize sağlık gayet yardımcı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.