Blog

İnegöl Ceza Avukatı Fiyatları 2023

Ceza avukatlığı, avukatlık mesleği içerisinde en zor olanlardan bir tanesidir. Bunun içinde ceza avukatı fiyatları belirlenirken birden fazla faktör göz önünde bulundurulur. Normal şartlarda ceza avukatlarının alması gereken alt sınır vardır. Bu sınır 2022 yılı itibariyle ağır ceza avukatları için 17,400 TL şeklinde belirlenmiştir. Bu nedenle ağır ceza avukatlarının hiçbirinin bu rakamın altına düşmesi yasaktır. Asliye mahkemesinde görülen ceza davası için avukatlık alt sınırı 9,200 TL’dir.

Alt sınır belirlenmesi Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl resmi gazetede yayımlanarak belirlenir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sınırın yanı sıra avukatların mensup oldukları barolar tarafından da her yıl tavsiye niteliğinde bir ücret tarifesi yayımlanır. Tarife de hangi avukatın ne kadar ücret alması gerektiği tavsiye edilir. Fakat avukatların bağlı bulundukları baroların açıklamış olduğu tarifelere uymak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

2022- 2023 Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Avukatlık ücretleri tarifesinde ortalama olarak % 110 gibi önemli bir artış yaşanmıştır. Buna göre resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde duruşmasız olarak verilen hizmetlerde yapılan artışa ek olarak, duruşmalı işlerin ücretleri Sayıştay hesap yargılamaları dışında duruşmasız işlerin iki katı olarak belirlenmiştir.

İnegöl Ceza Davalarında Avukat Ücreti Nasıl Belirlenir?

Avukatlık serbest bir meslektir. Bu nedenle her avukatın belirlemiş olduğu bir ücret vardır. Bunun için gittiğiniz her avukattan farklı bir fiyat almanız normaldir. Ceza davalarındaki avukat ücretlerinin belirlenmesindeki nedeni ise avukatın dava sürecinde harcayacağı mesai ve emektir. İnegöl ceza davalarında belirlenmiş olan avukatlık ücreti Bursa Barosu tarafından tavsiye edilmiş ve şu şekilde belirlenmiştir.

  • Sanık müdafiiliği (avukatlık) ücreti: 17.000
  • Mağdur/Katılan vekilliği ücreti: 13.000 TL

Ağır ceza mahkemelerinde görev yapan avukatlar için Bursa Barosunun belirlemiş olduğu tavsiye ücret tarifesi ise şöyledir:

  • Sanık müdafiiliği (avukatlık) ücreti: 23.750 TL
  • Mağdur/Katılan vekilliği ücreti: 18.500 TL

İnegöl’de Görülen Ceza Davalarında Avukatlık Ücreti Ne Kadardır? 2023

Ceza davalarında fiyat belirlemesi yapılırken öncelikli olarak davanın hangi mahkemede yapılacağının belirlenmesi sağlanır. Mesela dava ağır ceza ise bu durumda avukatın harcayacağı emek ve mesai asliye ceza mahkemesinde görülecek olan bir davaya göre daha fazla olacaktır. Bunun için de avukat davayı almadan önce ücreti belirlerken emek ve zamanını göz önünde bulundurur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz alt sınırın altına inmemek koşuluyla avukat üst sınırı kendisi belirleyebilir.

İnegöl ceza davasında avukat kendini güvence altına almak amacıyla ücretini doğru bir şekilde belirlemesi gerekir. Bunun içinde danışmanlık hizmeti esnasında davanın içeriği hakkında detaylı bilgiler alır.

Sonuç olarak İnegöl ceza avukatı fiyatları 2023 yılı için belirlenmiş olsa da ücret konusunda net bilgi verilmesi mümkün olmayacaktır. Detaylı fiyatlandırma için vekâletinizi vermek istediğiniz avukatla yüz yüze görüşmeniz doğru bilgiyi alabilmeniz açısından büyük önem arz eder.

https://atakancelik.av.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir