Blog

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

Bir ilişkinin bozulması kolay değildir ve eşlerden biri bunun olmasını istemezse bu, ayrılığı veya boşanmayı sonuçlandırmak için işleri daha da zorlaştırabilir. Bir evliliği bitirmek istemek için pek çok neden olduğu gibi, bitirmemek için de bir o kadar çok neden vardır. Eşiniz boşanma davası açtıysa, siz bu davayı sürdürmek istemiyorsanız, boşanmayı nasıl durdurabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İşte boşanmaya karşı çıkmak bilmeniz gerekenler.

Boşanmaya Karşı Çıkabilir misiniz?

Kısa cevap hayır. Yani, siz eşinizin boşanmaması gerektiğine inanıyor olabilirsiniz ama maalesef eşiniz sizin gibi düşünmüyor ki boşanma davası için dilekçesini vermiş bile. Hiçbir yasa, her iki eşin de boşanma davası açmasını engellemez, bu nedenle biri dava açabilir.

Böyle durumda eşlerden birisinin açmış olduğu dava çekişmeli boşanma davası olarak devam eder. Her durumda da boşanma davasının kabul edilebilmesi için boşanmanın gerekçesinin iapat edilmesi gerekir. Bir erkeğin ya da kadının boşanma davasını kabul etmemesi davanın reddedilmesi için gerekli sebep değildir.  Eğer ki hakim boşanma davasında gerekçenin kabulünü görmüşse bu durumda süreç başlatılır.

Kadın Boşanmak İsterse Erkek İstemezse Ne Olur?

Kadın boşanmak istediğini bir dilekçe ile Aile Mahkemesine sunarsa boşanma davası açabilir. Kadının dava açabilmesi için erkeğin bu isteği kabul etmesi diye bir şey yoktur. Kadın boşanmanın gerekçesini yine delilleri ile sunmak ve hakimi inandırmak zorundadır. Erkek boşanmak istemese bile hakim gerekli gördüğü takdirde boşayabilir.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Ne Olur? 

Boşanma davasını kadın açtığında erkekte boşanmak istiyorsa bu durumda anlaşmalı olarak boşanma mümkün olabilir. Ancak erkek boşanmak istemiyorsa bu durumda çekişmeli olarak dava açılır. Davayı kadının açmış olması demek erkeğin lehine ya da aleyhine bir durum değildir.

Boşanma Davasını Kadın Açarsa Nafaka Alır Mı?

Boşanma davasını açan tarafın diğer taraftan herhangi bir ayrıcalığı yoktur. Bu nedenle boşanma davasını kadın açmış olsa bile hakim kadının kusurunun daha ağır olması şartıyla kadın lehine nafakaya hükmedebilir. Nafakaya hükmetme konusunda boşanma davasının hangi tarafın açtığı önemsenmez.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Nafaka Öder Mi?

Boşanma davasını kim açarsa açsın nafakanın ödenip ödenmemesi konusundaki karar hakimindir. Eğer hakim davada kadının yoksulluğa düşeceğini ve bununla birlikte kadının daha ağır kusurlu olmadığını düşünürse kadın lehine nafakaya hükmedebilir.

İlginizi Çekebilir: İnegöl Boşanma Avukatı

Boşanma Davasını Kimin Önce Açtığı Önemli Mi?

Boşanma davasının kimin önce açtığının da bir önemi yoktur. Bu davada önemli olan konu boşanmaya sebep olan olayla ilgili kimin ne kadar hatalı olduğudur. Kusur değerlendirmesi yapılmasının nedeni ise nafakanın kime bağlanacağının belirlenmesini sağlamaktır.

Boşanmayı İstemeyen Erkek Ne Yapar?

Boşanmak istemeyen erkek öncelikli olarak hakimi ikna etmek zorundadır. Hakim kanun kapsamındaki boşanma gerekçelerini inceler ve davanın reddine ya da devamına karar verecektir. Erkek boşanmada daha az kusurlu ise bu durumda boşanma ile ilgili son karar hakim tarafından olumlu olabilir.

Erkek Boşanmak İstemezse Dava Uzar mı?

Boşanma davalarının uzaması herhangi bir tarafın boşanmak istememesiyle alakalı değildir. Boşanmanın sürecini kısaltacak ya da uzatacak olan şey çiftlerin kendi aralarındaki anlaşmaları ya da anlaşmazlıklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir