Blog

Nafakayı Artırmak İçin Dava Nasıl Açılır? 2023

Boşanma sonrasında eşlerden birine verilen nafaka, zaman içerisinde tekrardan artırılabilen bir durumdur. Bunun için kişiler gelir kriterleri göz önünde bulundurularak nafaka artırımı davası açabilirler.  Nafaka davalarında çıkan karar kesin hüküm değildir. Bunun için nafakanın miktarı, koşulların uygun olup talep edildiğinde tekrar mahkeme tarafından artırılabilecektir.  İnsanların zaman içinde ekonomik gelirlerinde yükseliş söz konusu olduğu gibi enflasyon kaybı gibi nedenlerden dolayı da nafakanın yetersiz kalması söz konusu olabilir. Mahkemeye haklı nedenle artırım talebinde bulunan taraf, nafaka artırım davası açarak nafaka yükseltebileceklerdir.

Nafaka Artırma Davası Ne Zaman Açılır?

Nafaka artırımının talep edilebilmesi için belirlenmiş olan şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Mahkemede öne sürülen şartların kanıtlanması bu artırımın gerçekleşmesine neden olacaktır.

Türkiye’de ekonomik koşullar sürekli değişkenlik göstermektedir. Boşanma sonrasında karar verilen nafaka miktarının az gelmesi tekrardan güncellenmeyi gerekli hale getirebilir.

Tarafların mali durumlarının değişmiş olması hakkaniyetin gerektirdiği durumların var olmasını gerektirmektedir.

Nafaka Artırımı Davası Nasıl Açılır?

Nafaka artırımı talep eden kişinin yaşadığı yere bağlı konumda olan Aile Mahkemesi’ne talepte bulunması gerekir.

Nafaka davasına başvuru esnasında dilekçe ve belgelerin teslim edilmesi gerekir.

Dava öncesinde gerekli olan harç ve giderlerin mahkemeye yatırılması gerekir.

Mahkeme talep edilen nafakayla ilgili ekonomik durumu araştırır ve hukuki delilleri ele alır.

Nafaka artırımı davasında haklı olan gerekçelerin ve delillerin mutlaka mahkemeye gönderilmesi gerekir. Mesela çocuk varsa çocuğun okulu, sağlık giderleri ve benzer ihtiyaçları belgelenmelidir.

İlginizi çekebilir: İnegöl Boşanma Avukatı

Nafaka Artırımı Davası Hangi Hallerde ve Kimlere Karşı Açılabilir?

Nafaka davası nafaka borçlusuna açılır. Nafaka ödeyen kişinin ekonomik durumunda olumlu değişimler olmuşsa eski eşin madde durumu güçsüzleşmişse nafaka davası açılabilir.

Zamanla insanların ekonomik güçlerinde düşüş olabilir ve alım gücünde azalma olabilir. Dolayısıyla nafaka alan kişi artık giderlerini karşılayamaz hale gelirse bu durumda nafaka artırımı talep edilebilir.

Çocuğun özel okula başlaması, kursa yazılması gibi nedenlerden dolayı eğitim giderlerinin artmış olması nafaka artırım talebine neden olabilir.

Herhangi bir sağlık probleminden kaynaklı olarak işe gidemeyen, çalışma gücü azalan nafaka alacaklısı ihtiyaçlarını karşılayamazsa nafakasını yükseltmek isteyebilir.

Nafaka Artırımı Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme Neresidir?

Nafaka arttırma davasında görevli olan mahkeme Aile mahkemeleridir. Eğer bulunduğunuz yerde Aile mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurulabilir.

Nafaka Artırımı Davası Süresi Nedir?

Nafaka artırımı davalarında belli bir süre yoktur. Davanın açılabilmesi için mevcut koşullarda değişimin olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir