Blog

Özel Hayatın Gizliliği Nedir I Özel Hayatın Gizliliği Suçu

Özel hayatın gizliliği, bireylerin sosyal yaşamlarının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için haklarının korunması gerekir. Özel hayatın gizliliği de insanlara verilmiş olan haklardan bir tanesidir. Bir insanın özel hayatının gizliliğine aykırı şekilde hareket edilmesi ihlal gerekçesi olarak gösterilmiş olduğundan suç olarak tanımlanır. Dolayısıyla her bireyin hayatına müdahale girişimlerinin ortadan kaldırılması amacıyla verilmiş olan bu hak kanun çerçevesinde belirlenmiştir.

Özel hayatın gizliliği Türk Ceza Kanununun 136. Maddesiyle düzenlenmiştir. Günümüzde özel hayatın gizliliğinin ihlali en çok sosyal medya üzerinden yapılmaktadır.  Dolayısıyla burada suçun niteliği önem taşımaktadır.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Yargıtay Kararları

Yargıtayın daha önce vermiş olduğu emsal kararlar, özel hayatın gizliliğine dair sonuçları açık bir şekilde göstermiştir. Bunlardan bir tanesi de evlilik hayatında eşlerin birbiri arasındaki haklarıdır.

Burada özel hayatın gizliliğinden örnek verdiğimizde nelerin bu kapsam içerisinde olmadığı kararını da değerlendirmek gerekiyor. Yargıtay 12.ceza dairesinin bu konudaki bir kararı mevcuttur. Kara göre; Bir kamu kurumunda birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarının ve müdür yardımcılarının mesai saatleri içerisinde odada kapısı açık şekilde birlikte kahvaltı yaptıkları anın fotoğrafının çekilmesi sonucunda söz konusu fiilin başka kişiler tarafından görülmesi istenmeyen bir faaliyet olmadığından sanığın özel hayat gizliliği ihlal suçundan yargılanmasını mümkün kılmamıştır. (Yargıtay 12. Ceza Dairesi- Karar No: 2014/7905)

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Tazminat

Yukarıda da belirttiğimiz gibi özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi halinde ihlal edene maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. Davayı açmadan önce önemli olan ise bu gizliliğin ihlal edildiğinin doğrulanması gerektiğidir. Yani gerçekten de ortada gizliliğin ihlal edildiği bir durum söz konusu mu, böyle bir durum varsa içeriği nedir? Aşağıda bahsedeceğimiz örneklerde ise bu durum açık bir şekilde belirtilmiştir. Ancak siz yine de bir avukata danışmak istediğinizde İnegöl avukat size bu konuda destek sağlayacaktır.

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Örnekleri

Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi suçuyla ilgili olarak kapsayan alanların neler olduğunu bilmek gerekiyor. Bunun içinde Türk Ceza Kanununun 134.maddesinde gizliliği kapsayan alanlar belirtilmiştir. Burada belirtilmiş olan alanlar farklı katmanlardan oluşur. Mesela birinin spora gitmesi ya da sinemaya gitmesi, denize girmesi özel bir hayattır, ancak bu ortamda diğer insanlarında bulunuyor olması özel hayatın gizliliği şeklinde değerlendirilmez. Özel hayatın gizliliğinin konu olabileceği yer bir kişinin faaliyetlerinin başkaları tarafından bilinmesini ve görünmesini istemediği noktadır.

Her insanın mutlaka bir özel hayatı vardır. Ancak bu insanların gizliliği ihlal edebileceği anlamını taşımaz. Yani siz AVM’de gezerken fotoğraflarınızın çekilmiş olması sizin özel hayatınızın gizliliğini ortaya çıkarmadığı için suç teşkil etmez. Bir durumun özel hayatın gizliliğini ihlal olarak değerlendirilebilmesi için şu tarzda gelişiyor olması gerekir. Tanıdığınız ya da tanımadığınız biriyle internette sohbet ederken sizin ya da onun fotoğraflarını çekmek özel hayatın gizliliğini ihlal suçudur.

İnegöl avukata danışmak istediğiniz konular hakkında yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir